تاریخچه کوتاهی درباره ی فرش های ایرانی

carpet


ایران به خاطر فرشهای خود ، که بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ آن است ، شهرتی جهانی دارد. فرش ایرانی، یک اثر هنری محسوب میشود و برای بافت آن زحمت زیادی کشیده می‌شود، با این حال آن را روی زمین پهن میکنند و رویش راه می‌روند.

قالیشویی دزاشیب در اینجا با ارائه تاریخچه مختصر از فرشهای ایرانی ، این سنت قرن را بررسی می کند.

روند تولید فرش ایرانی با چرای گوسفندان آغاز می شود. تولید فرشهای ایرانی به طور سنتی از ریسیدن پشم گوسفند شروع می‌شود.
کیفیت فرش به سلامت گوسفند ، آب و هوا ، مرتع و زمان چیدن پشم گوسفند بستگی دارد. بعد از چیدن پشم،بانوان پشم گوسفند را با دست به نخ تبدیل می کنند و برای رنگ آمیزی نخ ها، آن ها را با رنگ طبیعی گیاهان و حشرات می‌جوشانند. به عنوان مثال ، ریشه گیاه روناس ، حلزون کوهی ، بابونه ، برگ های انگور ، پوست انار به ترتیب رنگ های قرمز ، زرد و آبی تولید می کنند. بعد از خشک شدن نخ ها ، قالیبافی شروع می شود.

قالیباف ها بسته به اندازه و کیفیت فرش ، از چند ماه تا چند سال، کمر خود را خم کرده و هزاران گره از نخ ها میسازند. فرش اغلب شخصیت یا خلق و خوی قالیباف را منتقل می کند ، به همان روشی که یک هنرمند روحیه یا دیدگاه های خود را در یک نقاشی به تصویر می کشد. بسیاری از فرشها همچنین حاوی اشتباهات عمدی هستند ، نماد این که انسان ناقص است و کمال فقط صفت خالق است.
در پایان قالیبافی فرش را می‌شویند و در زیر نور آفتاب خشک می‌کنند.پشم گوسفند، سنتی ترین ماده اولیه برای بافت فرش است ولی از ابریشم نیز می‌شود برای قالیبافی استفاده کرد اما به دلیل ظرافتی که دارد، نمیتوان از آن فرش بادوامی ساخت . بنابراین ، فرشهای ابریشمی معمولاً به جای کف زمین روی دیوارها نمایش داده می شوند.

تاریخچه قالی

با توجه فرسوده شدن سریع فرش های ایرانی، منشأ آنها مشخص نیست. با این حال قدیمی ترین فرش شناخته شده ، فرش دستباف پزییرک است که حداقل به 500 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد و در سیبری کشف شده است. گفته شده است که این فرش محصول اولین امپراطوری ایران بوده است.
بسیاری از شهرهای ایران به خاطر فرشهایشان شناخته می شوند.تبریز از قدیم به عنوان مرکز تولید فرش شناخته شده بود و بازار فرش این شهر، محلی بسیار جذاب است که بازدید کنندگان می توانند شاهد تجارت ، حمل و نقل و ترمیم فرش باشند.
کرمان به خاطر فرش های خوش بافت و کاشان به خاطر فرشهای ابریشمی و همچنین قدیمی ترین شهر تولیدکننده فرش در مرکز ایران شناخته شده است. در حقیقت ، "مهارت های سنتی قالیبافی" در استان فارس و کاشان در سال 2010 به عنوان میراث فرهنگی در یونسکو ثبت شد.

فرش های بافته شده توسط قبیله های عشایر ، مانند قشقایی و بختیاری به دلیل تنوع ، رنگ های جسورانه و طراحی های دقیق مورد توجه قرار گرفته است.
از آنجا که فرش های ایرانی توسط گروه های مختلف و در طی دوره های زمانی متفاوت بافته شده‌اند، همه فرش ها بازتابی از تاریخ ایران و مردم آن است. موزه فرش ایران تاریخچه جالب و جزئیات این صنعت دستی ایرانی را ارائه می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست