مختصری از تاریخچه قالیشویی (قسمت دوم)

تاریخچه

اولین حق ثبت اختراع فرآورده های برقی و جمع کننده گرد و غبار با هدایت الکتریکی به کورین دوفور ساوانا ، جورجیا در دسامبر سال 1900 اعطا شد. اولین دستگاه پاک کننده که از خلاء استفاده می کند ، اختراع شد و توسط Hubert Cecil Booth در سال 1901 تولید شد. Booth متوجه دستگاهی در قطار ها شد که با استفاده از آن گرد و غبار را از صندلی ها به کنار میزنند و به این فکر افتاد که دستگاهی که گرد و غبار را به خود جمع کند، کارآمد تر است. او این ایده را با گذاشتن یک دستمال روی صندلی شام ، قرار دادن دهان خود به دستمال ، و سپس تلاش برای جمع کردن گرد و غبار به همان اندازه که می توانست روی دستمال بکشد ، آزمایش کرد. با دیدن گرد و غبار و گرد و غبارهایی که در قسمت زیر دستمال جمع شده بود ، فهمید که این ایده می تواند عملی شود. Booth دستگاه بزرگی به نام پفینگ بیلی ساخت که ابتدا توسط یک موتور روغن و بعداً توسط یک موتور الکتریکی هدایت می شد. آن دستگاه توسط اسب ها کشیده میشد و بیرون ساختمان ها برای نظافت پارک می‌شد.
در سال 1910 ،توسط P.A.Fisker یک جارو برقی به نام Nilfisk را به ثبت رساند. این اولین جارو برقی بود که در اروپا مورد استفاده قرار گرفت. وزن او فقط 17.5 کیلوگرم بود و می توانست توسط یک فرد مجزا اداره شود. در سال 1905 ، "دستگاه خلاء بهبود یافته گریفیت برای از بین بردن گرد و غبار از فرش" به عنوان یک دستگاه تمیزکننده دستی که توسط والتر گریفیتس سازنده ، بیرمنگام ، انگلستان ثبت و اختراع شد ، فروخته شد. این دستگاه قابل حمل ، آسان برای ذخیره سازی بوده و هر شخصی (مانند خدمتگزار معمولی در خانه) توانایی استفاده از آن را داشت ، که باید وظیفه فشرده سازی یک قلاب مانند را برای مکیدن گرد و غبار از طریق لوله قابل جابجایی و انعطاف پذیر انجام می داد. این نخستین وسیله جاروبرقی خانگی بود که شبیه جاروبرقی مدرن است.
در سال 1907 ، جیمز موری اسپنگلر ، سرایدار در کانتون ، اوهایو یک جارو برقی از فن ، جعبه و بالش اختراع کرد. علاوه بر مکش ، طراحی اسپانگلر یک برس چرخان برای شل کردن زباله ها در خود جای داده بود ، که در دهه 1960 به آن افزوده شده بود. اختراع وی با نام "Model O" با قیمت حدود 60 دلار به فروش رسید. اسپانگلر در سال 1908 طرح موهای چرخان خود را به ثبت رساند و سرانجام این ایده را به "کارخانه هورو هارن و کالاهای چرمی"که متعلق به شوهر پسر عموی خود بود، فروخت. اولین دستگاه تولیدی آنها ، مدل دست ساز O بود. فرض اصلی جاروبرقی مکش دار آن است که در اثر تفاوت فشار هوا ساخته شده است. یک پمپ فشار داخل لوله را کاهش می داد ، فشار اتمسفر باعث می شود هوا از طریق فرش و داخل لوله فشار بیاورد ، گرد و غبار به معنای واقعی کلمه به داخل کیسه فشار می یابد.
در دهه 1920/30 هیچ روش تمیز کردن جدیدی برای فرشها که با سبک های قبلی و ذکر شده فرقی داشته باشد، اختراع نشد. با این حال ،موضوع پذیرفته شده این بود که قبل از اینکه به فرش ها شامپو بزنند باید به خوبی جارو کشیده شوند. برای اینکار از یک ژله صابون ، یک کاسه بزرگ ، یک برس تمیز نرم ، 2 قوطی آب تمیز و تعدادی پارچه تمیز استفاده کنید.
"اگر قرار است این کار در خانه انجام شود ، کف زیر آن نیز باید تمیز شود. فرش خود را میتوانید روی زمین پهن کنید و برای اینکه تمامی قسمت های فرش تمیز شود و لکه ای را از دست ندهید، می‌توانید با میزی کوچک ، فرش را قسمت قسمت کنید. زمانی که کارتان به پایان رسید و تمامی قسمت ها را تمیز کردید ، فرش باید در فضای بیرون در سایه آویزان شود تا خشک شود. در صورت خشک شدن ، باید با یک جارو محکم جارو زده شود.
در طول جنگ جهانی دوم ، تحقیقات بیشتر سمت و سوی پزشکی گرفت، اما استفاده از مواد شیمیایی موجود و اختراع آن چیزی را ایجاد می کند که به عنوان دوران مدرن نظافت فرش شناخته می شود. امروزه ، همان اصول اساسی که بعد از سال 1945 مورد استفاده قرار می گیرد ، هنوز مورد استفاده قرار می گیرد و فقط بهبود یافته و کارآمد تر است.
به یاد داشته باشید: تمیز کردن حرفه ای فرش به طور منظم علاوه بر زیبایی و بهداشت آن ، موجب افزایش طول عمر فرش نیز می‌شود. هم چنین تمیز اگر به درستی یا هرگز فرش خود را تمیز نکنیم ، این امر موجب کوتاهی عمر آن می‌شود و فرسودگی آن را افزایش میدهد.

 

مختصری از تاریخچه قالیشویی (قسمت اول)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست