مختصری از تاریخچه قالیشویی (قسمت اول)

تاریخچه قالیشویی


قالی، قالیچه، پارچه مبل و پرده ها، طبیعتا از مهم ترین دارایی های شما هستند. هدف از این مقاله توضیح دادن تاریخچه قالیشویی و علم پشت آن است .

اولین روش‌های قالیشویی به قرن نوزدهم بازمیگردد‌. این روش ها، یکی از نتایج انقلاب صنعتی بود، به طوری که این ایده های جدید ، بر تمیزی خانه های شهر های اروپایی و آمریکای شمالی تاثیر گذار بوده‌ است. قبل از اینکه این ایده ها پدید بیایند ، برای محافظت از فرش ها، خصوصا قسمت های خاص آن، از گریم های ضخیم و پشمی استفاده میکردند تا از گسسته شدن بافت فرش و فرسودگی آن جلوگیری کنند.
به علاوه، در پول دار ترین قشر اروپایی، مردم برای محافظت از فرش های خود به هنگام مناسبت های بزرگ یا غیبت های طولانی از پارچه نقاشی استفاده میکردند.
به دلیل عدم وجود زیرساخت های مناسب تهویه ، خانه های آن دوره مملو از گرد و غبار و دوده بودند که منجر به جستجوی روشهای دقیق تر برای تمیز کردن خانه ها و بعداً در دفاتر و مشاغل شد. در آن زمان تزئین کردن خانه با فرش نشانه ای از ثروت بود و مردم خانه های خود را با آن تزئین می‌کردند، بنابراین  نگه داشتن آنها در شرایط خوب مهم بود. رایج ترین تکنیک برای تمیز کردن فرش ، در این زمان ضرب و شتم فرش با جارو چوب ذرت بود تا از شر ماسه ، گرد و غبار و دوده خلاص شوید. البته این تکنیک وقتی به مرحله لکه برداری رسید بی اثر بود.
در مجلات نگهداری از خانه که متعلق به دهه 1830 است ، زنان خانه‌دار خلاق و حرفه‌ای راهکار های خود را برای از بین بردن لکه های روغن جوهر و گریس ها ذکر کردند. یکی از روشهای معمول ، تمیز کردن فرش با آب لیمو و یک تکه نان سفید ترد است. سپس فرش با آب شیرین کاملاً شسته شده و برای خشک شدن آن را در خارج از خانه در صورت خوب بودن هوا، قرار دهید.
تکنیک های تمیز کردن با گذشت زمان بهبود یافته است ، از جمله تمیز کردن آن با برگ چای ، که باعث از بین رفتن لکه فرش می شود. جاروهای کاه به حفظ رنگهای اصلی فرش کمک می‌کرد. توصیه و پیشنهادی در مورد دفعات مورد نیاز برای تمیز شدن منتشر شد که موضوع بحث آن این بود که چگونه فرش را بی آنکه دچار ریزش یا فرسودگی شود، جارو کنیم. در دهه 1880 ، توصیه های پیچیده تری درباره تمیز کردن فرش منتشر می شد. یکی از این موارد توصیه کرد که آب و جگر گاو را مخلوط کنید (با استفاده از نسبت 3: 1) ، فرش را با پارچه ای بشویید و سپس آن را با آب تازه بشویید.
جگر گاو مورد استفاده حاوی نمک اگزالیک است ، که در صورت مخلوط شدن با آب ، اسید اگزالیک را تشکیل می دهد ، یک اسید تولید شده توسط بدن برای متابولیسم اسیدهای چرب و پروتئین ها است که یک اسید اورگانیک فوق العاده قوی است و قوت آن چیزی حدود ۱۰۰۰۰ برابر استیک اسید است. اسید اگزالیک ، امروزه از گیاهان یا با واکنش شیمیایی اکسیداسیون ساکارز تولید می شود و در ترمیم مبلمان ، تمیز کردن سطح و برداشتن زنگ زدگی استفاده می شود.
با گذشت زمان ، مردم استفاده از فرآورده های نفتی تصفیه شده ، به ویژه نفتالین ، را هم برای از بین بردن لکه های تمیز کننده فرش و هم به عنوان سموم دفع آفات آغاز کرده بودند. با این وجود ، متداول ترین تکنیک مورد استفاده همچنان ضرب و شتم مکانیکی فرش ها بود. با گذشت زمان ، تکنیک های جدیدتری برای ترمیم فرش ها ، مانند نقاشی مجدد فرش ، به وجود آمد. متأسفانه ، این روش اغلب منجر به کوچک شدن و چروک شدن می شد. سایر روشهای توصیه شده شامل خمیر رس (مخلوط با آب) است که می تواند چند ساعت یا یک شب روی فرش باقی بماند تا خشک شود. پس از خمیر از روی فرش جدا شود، لکه ها و خاک هم جدا میشوند. ماده‌ای که این خمیر را از فرش جدا میکرد، کلروفرم (یک حلال آلی است که برای استخراج ترکیبات از گیاهان و بافت ها استفاده می شود.)نام دارد که گاه موجب کمرنگ شدن رنگ فرش میشود. با این حال ، از آنجا که کلروفرم همچنین تأثیر فلج کننده ای بر سیستم عصبی مرکزی دارد ، این تکنیک برای تبدیل شدن به یک روش رایج بسیار خطرناک بود.
جهش بزرگ بعدی در تاریخ قالیشویی در دهه 1870 اتفاق افتاد ، هنگامی که اولین جاروبرقی دستی اختراع شد. نیروی برق و دستیابی علمی روز دنیا ، باعث آسانتر شدن زندگی مردم شد. اولین پاک کننده دستی که با استفاده از اصول خلاء کار می کند ، "گرداب" نام داشت که در سال 1868 توسط ایو دبلی مک گافی در شیکاگو اختراع شد و از ویژگی های آن سبک و کم حجم بودنش بود. با این حال ، به دلیل نیاز به چرخاندن میل لنگ در حالی که آن را به طرف زمین فشار می آورد ، کار با آن دشوار بود. مک گافی فقط یکی از مخترعین قرن نوزدهم در ایالات متحده و اروپا بود که جاروبرقی دستی را ابداع کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست