انواع فرش : راهنمایی برای شناخت انواع فرش

رفوگری ظفر

رفوگری ظفر


انواع فرش : راهنمایی برای شناخت انواع فرش
انواع مختلفی الیاف و بافت برای فرش ها وجود دارد. این مقاله را مطالعه کنید تا متوجه شوید چرا فرش ها، بهترین انتخاب به عنوان کف پوش به حساب می‌آیند.
●فرش ها دارای سبک، الگو و رنگ های متفاوت هستند که می‌توانند با هر مدل سلیقه شخصی و هر دکوراسیونی مطابقت داشته باشند.
●فرش ها خاصیت عایق کردن دارند و از همه‌ی کف پوش ها نرم ترند.
●فرش های دستبافت با وجود گرون بودن، بالاترین ماندگاری‌ را در بین دیگر کف پوش ها دارند و هرچه به عمر آن ها اضافه می‌شود، ارزش آن ها بالا می‌رود.
●فرش ها برای فصل های سرما بسیار مناسب هستند و به عنوان عایق گرما کاربرد دارند.
●فرش، کف پوشی محکم و بدون هیچ گونه لغزش است و در صورت سقوط وسیله‌ای به روی آن، از شکستن و آسیب دیدن آن وسیله جلوگیری می‌کند.
مقایسه الیاف فرش ها
برای انتخاب مناسب نوع فرش، باید به جایی که می‌خواهیم فرش را در آن پهن کنیم دقت کرد. اساسا فرش ها از ۴ نوع الیاف ساخته شده اند:
۱.نایلون
نایلون، بافتی ماندگار و مقاوم در برابر لکه است. برای خانه هایی که حیوانات خانگی و کودکان در آن هستند، مناسب است. همچنین برای مکان هایی با رفت و آمد بالا مانند راهرو ها و پله ها پیشنهاد می‌شود.
۲.پلی استر
پلی استر به خاطر لوکس بودن، رنگ های زیبا و سبک های متنوع شناخته شده است. این بافت فرش، برای خانه هایی با رفت و آمد عادی مناسب است.
۳.اولفین
بافت اولفین نیز بافتی مناسب و مقاوم در برابر لکه و رطوبت است ولی امتیاز آن در مقایسه با نایلون و پلی استر کمتر است.
۴.پشم
از بافت های طبیعی است و برای طبیعت دوستان بهترین گزینه محسوب می‌شود. این بافت در برابر گرد و غبار مقاوم است اما ذاتا در برابر لکه مقاومتی ندارد. ماندگاری بسیار بالایی دارد و هرچه به عمر آن اضافه می‌شود، ارزشش افزوده می‌شود.
ساخت فرش
بیشتر از ۹۰ درصد فرش های خانگی، فرش های ماشینی هستند که توسط دستگاه بافندگی بافته می‌شوند . دستگاه بافندگی، دستگاهی است که با صد ها سوزن کار می‌کند و با ایجاد گره در پشت فرش، چهره فرش را تشکیل می‌دهد.
ماندگاری فرش بستگی به کیفیت بافته شدن آن دارد. بافندگی فرش ، بر کیفیت، دوام، ظاهر و قیمت فرش تاثیر می‌گذارد و پیچ و تاب الیاف و تراکم گره ها مهم است.
پیچ و تاب الیاف
پیچ و تاب ، به چگونگی پیچاندن فیبر (نخ فرش) اشاره دارد. هر چه پیچ و تاب نخ فرش بیشتر باشد، مقاومت فرش در برابر جا به جایی و آسیب دیدگی هم بیشتر می‌شود. فرش “فریز” بالاترین سطح پیچش را در حدود 7-9 پیچ در هر اینچ (TPI) دارد ، در حالی که بیشتر انواع فرش سطح پیچشی بین 3-6 پیچ در هر اینچ دارند.
تراکم
تراکم به اینکه چقدر الیاف در کنار هم فشرده هستند، اشاره دارد. هرچه الیاف به هم نزدیک تر بوده، فرش متراکم تر خواهد بود و کاربرد بهتری نیز دارد.
برای پی بردن به میزان تراکم فرش، باید انگشتان را به روی فرش برای دستیابی به پشت فرش فشار داد. هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، دستیابی به پشت فرش سخت تر است. راه دیگر این است که فرش را به حالت U شکل خم کنید و به پشت فرش نگاه کنید. هرچه پشتوانه اش کمتر مشخص باشد، آن فرش متراکم تر است.
مقاومت فرش در برابر لکه
نحوه زندگی، تعداد اعضای خانواده و کاربرد از اتاقی که در آن می‌خواهید فرش را پهن کنید در انتخاب فرش موثر است. اگر حیوان خانگی و کودک در خانه دارید، باید فرشی مقاوم در برابر لکه انتخاب کنید. اما اگر به خوبی از فرش ها محافظت کنید، هفته ای یکبار آن را جارو بکشید و از سرویس های قالیشویی استفاده کنید، انتخاب سبک و رنگ فرش برای شما محدود نمی‌شود.
عامل اصلی در تعیین مقاومت به لکه نوع الیاف فرش است که انواع آن :نایلون ، پلی استر ، الفین و پشم است. بعد از از نوع الیاف ، اکثرا برای از بین بردن انواع لکه های پس از تولید از سرویس‌های قالیشویی استفاده می‌شود.
بافت فرش
بافت فرش به نحوه اتصال الیاف فرش به پشت فرش اشاره دارد. در درجه اول ، سه نوع مختلف از بافت فرش وجود دارد.
بافت میله‌ای
بافت میله‌ای متشکل از نخ هایی است که انتهای آن ها بریده شده و به صورت میله درآمده. این بافت به دلیل بریدگی، بافت نرمی محسوب می‌شود و مناسب استفاده در اتاق خواب، اتاق نشیمن و اتاق مهمان است.به طور کلی پنج سبک اساسی از بافت میله ای وجود دارد: مخمل ، ساکسونی ، فریز ، شگ و کابل که هریک ظاهر متفاوتی دارند. تفاوت اصلی در بین این سبک ها میزان پیچ و تاب داشتن نخ ها است که در نهایت بر دوام فرش تأثیر خواهد گذاشت.
بافت حلقوی
بافت حلقوی دارای نخ هایی است که حلقه حلقه شده و بر روی سطح فرش بریده نشده‌اند. اگر این گره های حلقوی‌ از پایین محکم باشند، می‌توانند ارتفاع داشته باشند که به فرش ظاهری شیک و لوکس می‌دهد. بافت حلقه ای ، قدرت و قابلیت پنهان سازی گرد و غبار را دارد. این سبک برای مناطق پر رفت و آمد ایده آل است. سبک بربر محبوب ترین سبک ف

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *