تاثیر فرش بر آلرژی


تاثیر فرش بر آلرژی
فرش ها، دام هایی برای گیر انداختن مواد حساسیت زا هستند. از زمان قدیم تا کنون، به افرادی که آلرژی یا آسم دارند، پیشنهاد می‌شود که فرش های خود را دور بیندازند تا مواد حساسیت زا را از دسترس خود خارج کنند. در صورت دور ننداختن فرش ها، علائم آلرژی تشدید می‌شود. در این زمینه، خیلی از کلینیک های معتبر پیشنهاد می‌کنند:
فرش ها می‌توانند مکانی برای تجمع مواد حساسیت زا باشند و ایجاد آسم و آلرژی کنند. در نتیجه می‌توانید به جای استفاده از فرش، از کف پوش های سخت، مثل چوب و کاشی استفاده کنید چون تمیز کردن و از بین بردن گرد و غبار ، موجودات موذی، آلودگی و دیگر مواد حساسیت زا از روی آن ها راحت تر از فرش ها است. اما اگر اصرار به استفاده از فرش دارید و نمی خواهید آن را دور بیندازید، بهتر است از فرش هایی با کرک های کوتاه به جای فرش هایی با کرک های بلند استفاده کنید و هفته ای یکبار فرش خود را جارو بکشید. همچنین استفاده از شامپو فرش پیشنهاد می‌شود.
در هر حال، در طی ۲۰ سال گذشته مطالعات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد فرش ها ، از عوامل ابتلا به آلرژی هستند. ولی در طرفی دیگر مطالعاتی انجام شده که نشان می‌دهد، فرش ها به مبتلایان آلرژی و آسم کمک می‌کنند و از شدت گرفتن مریضی آن ها جلوگیری می‌کند.
تحقیقات نقص کننده
تحقیقات زیادی بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ انجام شده که نشان می‌دهد فرش ها، ضرری برای مبتلایان آسم و آلرژی ندارند، و تمامی مطالعات و نظریه های قبلی را نقص کرده‌است.
سازمان کنترل سلامت تنفسی اروپا

یک آزمایش بزرگ بر بیش از 19000 نفر در 18 کشور مختلف انجام شد و نتایج آن در سال 2002 در مجله آلرژی و ایمنی شناسی بالینی منتشر شد. علاوه بر چندین کشور اروپایی ، این مطالعه شامل داده هایی از ایالات متحده ، استرالیا ، نیوزلند و هند بود. در این مطالعه ارتباط بین شرایط خانه مانند رطوبت ، قرار گرفتن در معرض گرد گل و موجودات موذی و گرد و غبار و به وجود آمدن آسم در بزرگسالان بررسی شده است. نتایج آنها:
فرش ها و قالیچه هایی که در اتاق خواب هستند، تاثیر کمتری در ایجاد آسم و آلرژی دارند.
تحقیق آلمانی در ۲۰۰۵
در سال ۲۰۰۵ ، نتایج یک تحقیق انجام شده توسط انجمن آلرژی و آسم آلمان در مجله‌ای آلمانی منتشر شد. در این مقاله به توضیح ویژگی های این مطالعه پرداخته و این پیام را می‌رساند که تابلو فرش در واقع کیفیت هوا را بهبود می بخشد: “با این وجود نتیجه اصلی مطالعه این است که : در اتاقی که هیچ فرشی پهن نشده باشد، خطر وجود آلرژن بیشتر است، به این ترتیب ذرات ریز هوا افزایش می یابد ،ولی در صورت استفاده از تابلو فرش این خطر به حداقل می رسد. ”

اکثر مردم می‌دانند که فرش دارای مواد حساسیت زا مانند گرد و غبار ، شوره ، مو و … است اما این تحقیق به جای اینکه وجود مواد حساسیت زا را یک اشکال بداند،مزیت می‌داند ، به خصوص برای افرادی که به چنین مواد حساسیت زایی، حساس هستند. این تحقیق بیان می‌کند که تمامی فرش ها، مواد حساسیت زا را در روی زمین و جایی که غیر قابل تنفس هستند، به دام می‌اندازد و از ورود آنها به هوا جلوگیری می‌کند.
تحقیق دکتر سائرهوف در سال ۲۰۰۸
یکی از تحقیق های اخیر در رابطه با این موضوع توسط دکتر سائرهوف در سال ۲۰۰۸ با عنوان “فرش، آسم و آلرژی” منتشر شد. دکتر سائرهوف در طی یک دوره ۱۹ ساله، در ۸ کشور مختلف تحقیقات خود را انجام داد و نتایج خود را اینگونه ارائه داد :
بر اساس علم، فرش باعث آسم یا آلرژی نمی‌شود، و علائم آن را نیز افزایش نمی‌دهد.
در واقع، با توجه به تحقیقات متعدد در زمینه آسم و آلرژی، گزارش شده‌‌است که رابطه زیادی بین آسم و آلرژی با فرش وجود ندارد.
جدید ترین تحقیقات
اگر فکر می کنید این تحقیقات مضر بودن فرش را برای آلرژی و آسم را تائید می‌کند، اشتباه می‌کنید. در سال ۲۰۱۸، NCBI (مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی) ، در مقاله ای که در ژورنال بین المللی تحقیقات زیست محیطی و بهداشت عمومی منتشر شد ، یک بررسی جامع از ۴۹ مطالعه جداگانه که بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۷ انجام داد که درباره اثرات فرش در کیفیت هوا است. یکی از موضوعاتی که به آن در این مقاله اشاره شده است، این است که شیوع مواد حساسیت زا در مکان هایی که کف آن را با فرش پوشانده‌اند، کمتر از جاهای دیگر است.
و حال حقیقت چیست؟
صنعت فرش ادعا می‌کند که الیاف فرش های ماشینی از ویژگی های عملکردی مشابه فرش های قدیمی برخوردار نیستند و دیگر خطرات سلامتی قدیمی برای آلرژی و مبتلایان به آسم ندارد. امکان صحت این موضوع وجود دارد ولی تحقیقات اخیر ، از جمله مقاله‌ی NCBI ، بیان می‌کنند كه هنوز بررسی كافی در مورد تأثیر الیاف فرش بر علائم بهداشتی انجام نشده است.
در هر صورت با وجود تمام این مقاله‌ها، جدیدترین تحقیقات علمی هنوز هم از این باور دیرینه که فرش تمایل به جمع آوری دانه های گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زا ها که می توانند باعث حساسیت و علائم آسم شوند ، حمایت می‌کنند. این تحقیقات ادعا می‌کنند که فرش ها، باعث به دام انداختن گرد و غبار و مواد حساسیت زا نمی‌شوند، بلکه اتاق هایی که فرش در کف آن ها پهن است، میزان گرد و غبار و مواد حساسیت زای شناورش بیشتر از اتاق های بدون فرش است.
با این وجود ، داشتن فرش به عنوان یک کف پوش ، میتواند مزایای زیادی هم داشته باشد از جمله، بهبود عایق کاری کف و فراهم کردن سطحی نرم که می تواند در مقابل صدمات در اثر افتادن چیزی یا فردی به زمین جلوگیری کند. افرادی که مبتلا به آسم یا آارژی‌هستند، بهتر است توصیه های ACAAI (کالج آلرژی آمریکا)در صورت استفاده از فرش دنبال کنند :” از فرشهایی استفاده کنید که کرک های کوتاه داشته باشد، سطح الیافش کم باشد و با فلورکربن پوشیده شده باشد.”
تمیز کردن فرش خیلی مهم است
برای تنفس هوای بهتر، لازم است به خوبی‌از فرش خود نگه داری کنید. یکی‌ از راه های نگه داری درست از فرش و تمیز کردن فرش از هرگونه ماده حساسیت زا، جارو برقی کشیدن آن است. اگر فرش شما، کرک های بلندی دارد ، می‌توانید برای تمیز کردن آن از ضربه زدن با چوب های بلند استفاده کنید.
اکثر منابع همچنین استفاده از شامپو فرش را در خانه هایی که مبتلایان به آسم و آلرژی زندگی می‌کنند، پیشنهاد می‌کند.
بهترین راه برای تمیز کردن فرش، استفاده از مواد پاک کننده قوی و دستگاه های پیشرفته است که در قالیشویی ها موجود است . مواد پاک کننده قالیشویی ها برای سلامتی مضر نبوده و با دستگاه های پیشرفته ، باعث از بین رفتن هرگونه مواد حساسیت زای موجود در فرش شما می‌شود.
همیشه دستورات پزشک را دنبال کنید
پزشک شما، بهترین راهنما برای شماست و می‌تواند شما را به بهترین شکل راهنمایی کند. او می‌تواند تاثیر مواد حساسیت زا را روی شما تشخیص دهد و متوجه شود که آلرژی یا آسم شما مربوط به گرد و غبار یا مربوط به ترکیبات شیمیایی موجود در فرش است. گاهی نیز می‌توانید ترکیبی‌ از این دو در شما ایجاد حساسیت کند. متخصص آلرژی، به بهترین شکل ممکن می‌تواند به شما بگوید که احتمال تحریک آلرژی شما به دلیل فرش وجود دارد یا خیر .

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *